Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni powołane.

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni powołane.

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni powstało na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych MON. Skupia obecnie najbardziej doświadczonych żołnierzy informatyków pod dowództwem pułkownika Przemysława Przybylaka. Podczas konferencji zorganizowanej przez MON, minister obrony Mariusz Błaszczak powołał pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Został nim pułkownik Karol Molenda, wcześniej pracujący jako Zastępca Dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Płk Molenda wydaje się być idealnym pełnomocnikiem, bo z racji swojego doświadczenia, zna nie tylko specyfikę wojska, ale także służb. A oba te “komponetenty” są istotne w budowaniu bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni. Z decyzji zadowolone jest zarówno środowisko służb jak i ważne osoby w polskim wojsku a także szeroko rozumiana “władza”.

Co więcej, ci którzy mają dobrą pamięć do twarzy, mogą potwierdzić, że pułkownika przez ostatnie lata można było spotkać na korytarzach praktycznie każdej konferencji bezpieczeństwa IT (nie tylko w Polsce) i nie jest tajemnicą, że dobrze potrafi “emacsem przez sendmail przez potrójną ścianę ognia“, a nawet więcej. To naprawdę dobrze rokuje polskiej cyberarmii.

MON jeszcze przed konferencją ujawnił, że w ubiegłym roku, na polecenie ministra Mariusza Błaszczaka powołano zespół, którego zadaniem była analiza działań realizowanych związanych z cyberbezpieczeństwem i realizowanych przez różne instytucje MON. Natomiast na konferencji minister Błaszczak podkreślał, że zbudowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni nie jest jakąś nową zachcianką. Na szczycie NATO w Warszawie uznano cyberprzestrzeń za kolejny kolejny obszarem prowadzenia działań zbrojnych.

Ale rozwój cyberobronności Polski to nie tylko armia. Zarówno minister Błaszczak jak i występujący po nim Tomasz Zdzikot podkreślali — co nam się ogromnie podoba — że duże znaczenie dla zabezpieczenia cyberprzestrzeni ma współpraca z sektorem prywatnym oraz wydajny system kształcenia.

  • zwiększenie limitu przyjęć na tematyczne studia wojskowe
  • sformowanie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów;
  • uruchomienie studiów podyplomowych typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z partnerami zagranicznymi;
  • rozszerzenie w 2019 r. modułu szkoleniowego Legii Akademickiej o komponent cyberbezpieczeństwa.

W czasie konferencji często padało zdanie, że potrzebni są specjaliści, podoficerowie, nawet szeregowi realizujący działania zbliżone do “cyber”, a także pracownicy cywilni. W czasie późniejszej dyskusji panelowej wspomniano również o tym, że MON chce rozwijać zarówno system motywacji wewnętrznej jak i zewnętrznej. Cóż… o potrzebie zwiększenia wynagrodzeń mówi się nie od dziś. Nie wątpimy, że największą wartością cyberżołnierza powinien być patriotyzm — ale za coś trzeba żyć. Miejmy nadzieję, że za wizją nowej cyberarmii pójdą też nowe, wyższe wynagrodzenia dla jej żołnierzy (i cywilów).

Więcej na: www.niebezpiecznik.pl

Dołącz do cyber.mil.pl

Jeśli powyższe idee, oraz — w końcu — jasne plany i eksperci na stanowiskach kierowniczych Was przekonali, to polecamy Wam zajrzeć na stronę https://cyber.mil.pl, która jest poświęcona programowi. Jest tam dział “rekrutacja” z interesującymi zakresami. Może znajdziecie coś dla siebie? Wojsko może być zainteresowane skorzystaniem z Waszej pomocy nawet “po godzinach” w niepełnym wymiarze czasu.

 

Wymagania na start nie są duże. Trzeba być pełnoletnim obywatelem polskim, który nie był karany, ma pełnię praw publicznych i wyższe wykształcenie. Można wypełnić formularz, dołączyć CV i poczekać. Być może wojsko się zainteresuje i Cię wezwie, a ostatecznie zostaniesz poddany/poddana procedurze sprawdzającej.

Źródło: www.niebezpiecznik.pl

Mariusz Bednarz

Informatyk, Długoletni pracownik w instytucji Państwowej, miłośnik zwierząt i dobrej książki. The truth is out there...

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
x Logo: Shield
This Site Is Protected By
Shield