Na pomoc Hiren’s BootCD PE

Na pomoc Hiren’s BootCD PE

Wielu z użytkowników komputerów PC w pewnym momencie spotyka się z sytuacją w której system operacyjny, na którym dotychczas pracowali odmówił posłuszeństwa. Może dziać się to z wielu przyczyn: uszkodzenie systemu plików, wirus, uszkodzenie dysku systemowego lub inna awaria sprzętowa. Co wtedy zrobić? Jak żyć? Nasza praca, w którą włożyliśmy wiele czasu poszła na marne? Straciliśmy dane?

Na pomoc można wezwać wtedy zaprzyjaźnionego informatyka, syna ulubionego sąsiada albo … Albo przygotować się wcześniej i zabezpieczyć i samemu spróbować, jeśli nie naprawić, to choć odzyskać swoje dane.

Z pomocą przyjdzie nam cenione w środowisku informatycznym narzędzie (a dokładnie komplet narzędzi) przygotowany przez grupę Hiren’s czyli Hiren’s BootCD PE.

Co to jest?

Hiren’s BootCD PE to zestaw narzędzi zlokalizowany w środowisku specjalnej dystrybucji Windows 10 PE, które możemy uruchomić na prawie każdym komputerze wyposażonym w min. 2 GB pamięci operacyjnej RAM i procesor x64 (obecnie wszystkie używane na świecie procesory pracują w środowisku 64-bitowym). Można go uruchomić z wcześniej przygotowanego dysku DVD lub USB. Narzędzia te pozwalają na odzyskanie danych po awarii komputera, sprawdzenie dysku systemowego bądź skorzystanie z połączenia internetowego w celu np. wysłania bądź odebrania wiadomości e-mail. Oczywiście to nie wszystkie jego możliwości.

Co będzie nam potrzebne?

W pierwszej kolejności powinniśmy pobrać obraz płyty z systemem Hiren’s BootCD. Plik obrazu (ISO) znajduje się pod wskazanym poniżej odnośnikiem:

HIREN’S BOOTCD PE x64

Obraz można także pobrać bezpośrednio ze strony: https://www.hirensbootcd.org/download/

Pobrany obraz ISO możemy wypalić na nośniku DVD (przy pomocy programu CDBurnerXP lub innego programu do obsługi nośników DVD), lub nagrać na nośniku USB (wielkość nośnika min. 4 GB), przy pomocy oprogramowania ISO2USB.

Uruchamiamy komputer z CD/USB

Aby można było uruchomić komputer z przygotowanego nośnika z dystrybucją Hiren’s BootCD należy w pierwszej kolejności ustawić w BIOSie komputera możliwość tzw. bootowania z CD lub USB. W zależności od posiadanego sprzętu PC do BIOSu dostajemy się podczas uruchomienia komputera naciskając klawisz funkcyjny F1 lub F2 lub klawisz ESC lub DEL lub klawisz F12. Procedurę uruchomienia BIOSu opisuje na pewno instrukcja obsługi komputera. W BIOSie musimy w sekcji BOOT lub Uruchamianie, ustawić, że komputer w pierwszej kolejności będzie próbował startować z CD/DVD lub USB. Po ustawieniu tej procedury zapisujemy ustawienia i uruchamiamy ponownie komputer. Wpinamy do portu USB nośnik, na którym nagraliśmy dystrybucję Hiren’s lub wkładamy do napędu DVD płytę. Komputer powinien uruchomić system z tego napędu.

Uruchomiliśmy Hiren’s BootCD i co dalej?

Uruchomiony system to tak jak wspomniałem wcześniej specjalna dystrybucja Windows 10 PE. Pozwala ona uruchomić programy, którymi mozemy przeglądać zasoby naszego komputera, przeglądać zasoby internetu.

Na początku powinniśmy ustawić parametry dostępu do sieci i skonfigurować dostępne karty sieciowe. W tym celu uruchamiamy program Network Manager

Gdy mamy już dostęp do internetu możemy wykorzystać całą gamę programów, które pomogą nam odzyskać dane, przeanalizować strukturę dostępnych dysków, wykonać defragmentację, sprawdzić komputer na zawartość wirusów i programów malware, odzyskać hasło administratora i wiele więcej. Cała lista programów znajduje się tutaj.

Mariusz Bednarz

Informatyk, Długoletni pracownik w instytucji Państwowej, miłośnik zwierząt i dobrej książki. The truth is out there...

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
x Logo: Shield
This Site Is Protected By
Shield