Volumio to sieciowy odtwarzacz multimedialny. To specyfikowane oprogramowanie, dzięki któremu możemy słuchać muzyki z internetu (radia cyfrowe, stream itp). Współpracuje z wieloma konwerterami cyfrowo-analogowymi tzw. DAC (Digita to Analog Converter). Można je instalować na komputerach PC x86 – Intel NUC, ARM – np Raspberry PI itp.

Podstawowe funkcje oprogramowania są w wersji darmowej, jeśli jednak chcemy skorzystać z wielu dodatków, aktualizacji itp. a także połączenia z serwisami takimi jak Tidal czy Spotify, powinniśmy zastanowić się nad zakupem abonamentu w wersji Premium.

Firma będąca producentem oprogramowania Volumio, ma także w swojej ofercie urządzenia (Streamery i DAC), na których preinstaluje skonfigurowane oprogramowanie Volumio. To produkty z serii Primo, Rivo i Integro.

Ja wykorzystuje oprogramowanie Volumio na komputerze Intel NUC w połączeniu z konwerterem DAC FX-Audio oraz systemem dźwiękowym firmy Sony i Jamo (amplituner i głośniki).

Do pełni szczęścia potrzebuje integracji z radiami internetowymi, którymi są Radio 357, Radio Nowy Świat czy Radio Rock Serwis. Dwa pierwsze można obsłużyć przy pomocy odpowiednich, dostępnych w Volumio Shop pluginów. Ostatnie nie. W związku z tym, postanowiłem uzupełnić ten brak. Napisałem taki plugin. Dostępny jest na moim profilu Github. Poniżej odnośnik do pobrania.

https://github.com/marbed31/radiorockserwis

mm
MaRbEd

The truth is out there