Czym jest FujiNet?

FujiNet to emulator wielu urządzeń peryferyjnych i urządzenie sieciowe WiFi dla starych komputerów. Pierwszy ukończony sprzęt był przeznaczony dla linii komputerów Atari 8-Bit i rozpoczęto prace nad innymi systemami (Coleco ADAM, Apple II, Commodore 64, Atari Lynx, ZX Spectrum i inne) w celu obsługi jak największej liczby starych systemów .

Tym, co odróżnia FujiNet od innych urządzeń WiFi, jest nowe urządzenie sieciowe (urządzenie N). Urządzenie N pozwala starszym komputerom, które nie mają wystarczającej mocy obliczeniowej do obsługi połączeń TCP/IP, rozmawiać z nowoczesnym Internetem przez Wi-Fi. Wirtualne adaptery zostały stworzone dla wielu protokołów, w tym: TCP, UDP, HTTP, FTP, TNFS, HTTPS (SSL/TLS), SSH, TELNET, WebDAV i parser JSON.

Projekt FujiNet jest w 100% całkowicie open source'owym, oprogramowaniem i sprzętem. Wszystkie projekty kodu i sprzętu są dostępne na naszym Githubie. Każdy może do nas dołączyć i dodać obsługę dowolnego systemu. Pomagamy tam, gdzie możemy. Najlepszym sposobem na skontaktowanie się z nami jest nasz serwer Discord.

ATARI 8-bit

Projekt #FujiNet rozpoczął się jako prosty modem WiFi dla 8-bitowej linii komputerów Atari i szybko przekształcił się w super urządzenie peryferyjne emulujące wiele urządzeń, w tym napędy dysków, drukarki, magnetofon, modem i całkowicie nowe urządzenie sieciowe.
Sprzęt Atari FujiNet jest produkowany w małych partiach i gdy jest dostępny, znajduje się w sklepie lub od innych dostawców na całym świecie. Możesz także zbudować własny, korzystając z plików projektowych.

APPLE II – FujiApple

Wsparcie dla Apple II jest w toku, a prototypowe płytki są już dostępne u programistów. Obecnie koncentrujemy się na magistrali SmartPort i eksperymentujemy z obsługą interfejsu Disk ][ dla „FujiApple”.
Coleco ADAM

ADAM i jego magistrala szeregowa ADAMNet były drugim systemem ukończonym i oficjalnie wspieranym przez FujiNet.
Sprzęt ADAM FujiNet jest produkowany w małych partiach i jeśli jest dostępny, znajduje się w sklepie lub u innych dostawców. Możesz także zbudować własny, korzystając z plików projektowych.

Commodore C64

Obsługa C64 jest w toku i jest ukierunkowana na magistralę IEC. Znaczna część wsparcia rozwojowego zapewnianego w ramach projektu Meatloaf.

Informację pochodzą ze strony: https://fujinet.online

Tłumaczenie i opracowanie w języku polskim: Mariusz Bednarz

Nowy serwer publiczny FujiNet

Od dnia dzisiejszego, rusza mój publiczny serwer TNFS dla FujiNet – TNFS.MARBED.INFOPod tym adresem, łącząc się z urządzenia FujiNet dla..

Nowa wersja Firmwre dla FujiNet

Dnia 6 maja pojawiła się nowa wersja oprogramowania Firmware dla FujiNet. Poprawki i zmiany:– Naprawiono długotrwałe błędy sekwencji pakietów TNFS..

Pixel Heaven 2023

Już za tydzień w piątek 26.05.2023r rozpocznie się w Warszawie cykliczne wydarzenie pod tytułem Pixel Heaven. W tym roku wydarzenie..

mm
MaRbEd

The truth is out there